Браво, бе! Депутатите оставиха балоните с райски газ

0

Повече от час депутатите дискутираха дали диазотният оксид или т.нар. райски газ трябва да се включи в списъка с наркотични вещества, и в крайна сметка не го…. За отбелязване е, че преди близо година парламентът одобри употребата на райски газ само в производството на храни, след като преди това бе въведена спешна забрана за продажбата на райски газ на деца.

Оказва се обаче, че този закон не дава резултат на терен и това е подтикнало БСП, които са вносителите на настоящото предложение, да действат “по-остро“, както се изрази Корнелия Нинова. „Свидетели сме на пандемия, която е обхванала младото население. Пред всяко училище можете да видите флаконите райски газ, които се търкалят по земята“, заяви Калоян Методиев от БСП.

Действително употребата на райски газ сред младите придобива чудовищни размери въпреки въведените до този момент мерки. Преди няколко дни четирима 18-годишни бяха открити в градската градина в Петрич в безпомощно състояние, вероятно след натравяне с райски газ в комбинация с алкохол.

Депутатът от ПП-ДБ Ивайло Митковски (който е ортопед-травматолог – бел. а.) също призна, че проблемът с употребата на райски газ е голям, но подчерта, че няма как да бъде включен в списъка с наркотици, защото не отговаря на критериите. Всъщност до края на днешното заседание никой не обясни по какъв ред дадено растение или вещество може да бъде включено в списъка.

Справка в сайта lex.bg. обаче ни казва, че „предложените растения и вещества могат да се определят като наркотични при наличие на някое от следните условия: 1. имат доказано психоактивно действие; 2. могат да предизвикат състояние на зависимост; 3. могат да предизвикат вредни въздействия, сходни с тези на упойващите и психотропните вещества; 4. могат да бъдат преобразувани в упойващи или психотропни вещества; 5. има данни за злоупотреба в друга държава; 6. поставени са под контрол в друга държава“.

Иван Ченчев от БСП попита как така райският газ не е наркотик, но е доказано, че води до зависимост. „Вещества, които водят до зависимост, какво са? Няма нищо лошо, ако дадено вещество води до зависимост, да бъде обявено за наркотик“, каза той.

Депутатът от ИТН Андрей Чорбанов, който е имунолог, също се обяви срещу идеята диазотният оксид да бъде вкаран в списъка с наркотични вещества.  „Използването на професионални неразбирания по дадена материя не може да бъде основание за каквото и да е политическо решение. Ще ви дам два примера – ако имате един прилеп, той лети, но не е птица. Правилото, че само птиците летят, не е вярно. Райският газ се състои от азот и кислород, които се съдържат във въздуха. Опасен ли е въздухът? Не е. Обаче хора като мен работят с течен азот, който води до деструкция на тъкани.

Затова райският газ трябва да бъде контролирана субстанция, но не може да бъде наркотик“, заяви Чорбанов. Съпартиецът му Силви Кирилов, който също е доктор, призова дебатът да изостави фармакологичните теми и да се върне на темата за ограничаването на продажбата на райски газ.

Лекарят в редиците на ГЕРБ Костадин Ангелов припомни за приетите вече закони за забрана за продажба на райски газ за лица до 18 години, както и употребата му на закрити и открити обществени места. „Това, което искаме да кажем, вече е направено. Но има проблем и той категорично не е решен с приетите текстове“, каза Ангелов.

В крайна сметка „Възраждане“, БСП и независимите депутати гласуваха „за“ райският газ да се запише в списъка с наркотични вещества. Техните гласове обаче не стигнаха, за да бъде приет законът.

Оставете отговор

Вашият e-mail няма да се показва.