Новина за деветокласниците – отиват на PISA

0

Измерването на умения в областта на природните науки за деветокласниците се планира да се проведе на 14 и 15 октомври и ще се осъществи на електронни устройства. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на заседание на Отрасловия съвет по образованието, цитиран от пресцентъра на министерството.

„Това няма да е външно оценяване и за да не се създава стрес у учениците, резултатите при желание от страна на ученика и по преценка на учителя ще се вписват вместо текуща оценка от входно ниво“, допълва Цоков.

Тазгодишните деветокласници са випускът, който ще участва в международното изследване PISA през 2025 г. Във фокуса на предстоящото издание са природните науки, затова и Министерството на образованието реши да въведе национално входно равнище по химия, физика и биология за деветокласниците с практически задачи по формата на PISA. Идеята беше анонсирана ден преди обявяването на тревожните резултати от PISA 2022, показващи, че над половината български ученици нямат умения да се справят с проблеми от всекидневието.

С тестовете, включващи задачи за измерване на умения в областта на природните науки, учителите по съответните предмети ще бъдат подпомогнати в задаването и оценяването на такъв тип задачи и ще се апробират и различни платформи, които в бъдеще биха могли да подпомагат обучението, подготовката и провеждането на различни видове изпити и изпитвания, обясняват от министерството.

Също така ще се постави и фокус върху ключови за международното изследване PISA 2025 теми като енергия, зелена енергия, парников ефект, озонова дупка, рециклиране, а учениците ще се доближат до типа задачи и средата, в която част от тях ще работят по време на реалното изследване.

Министерството ще продължи усилията си за въвеждане на повече практически задачи в тестовете на всички предстоящи изпити от националните външни оценявания, казва още министър Цоков.

Министерството: Няма недостиг на учители

По време на заседанието на Отрасловия съвет са представени данни за началото на новата учебна година. Всички училища и детски градини са подсигурени с учебни комплекти. За началото на учебната 2024/2025 година на образователните институции са доставени над 9 500 000 броя познавателни книжки, учебници, учебни комплекти и учебни помагала, които са безплатни за децата. За тях бяха отпуснати 122 млн. лв., като за първи път бяха включени и над 300 хил. ученици от 8-и до 12-и клас.

Към 15 септември системата на предучилищното и училищното образование е обезпечена с педагогически специалисти, подчертава ведомството. Няма постъпила информация за недостиг на учители, като и в момента тече процесът по заемане на работни места.

По данни от регионалните управления на образованието общо за страната свободните места са 0.3% от всички учителски позиции. От общия брой на педагогически специалисти на възраст до 35 години включително е 13 889, което е 15%.

Оставете отговор

Вашият e-mail няма да се показва.